درباره من

من کیستم؟

سفر انسان بین دو خلاء اتفاق می‌افتد. خلاء و تاریکی پیش از تولد و پس از تولد. به گمان من این سفر فقط و فقط برای یادگیری مداوم است.

من، حسام میر هستم. عاشق تجربه کردن و سفر. چه سفر به دنیای بیرون و چه سفر به دنیای ناشناخته درون.

فارغ التحصیل رشته معماری هستم و از وقتی به یاد دارم، همیشه دنبال تجربه کردن کارهای جدید بودم و یادگیری برای من بخشی تفکیک ناپذیر از زندگی است.

مهمان‌نوازی را دوست دارم و همیشه ارتباط و تعامل با دیگران برایم آموزنده بوده است. چرا که در لابلای ارتباطات انسانی، با سهیم شدن تجربه‌ها و شبکه‌سازی توانستم به رشد و توسعه فردی خودم غنای بیشتری ببخشم و هر روز بیشتر و بیشتر خودم رو بشناسم.

عکاسی و نگاه کردن از دریچه دوربین هم به من امکان کمی متفاوت دیدن دنیا را داده و حدود ۲۰ سال است که جسته گریخته عکاسی می‌کنم.

پیاده‌روی، کوهپیمایی و دوچرخه سواری و ارتباط با طبیعت جزو روتین زندگی من هست و حفاظت از محیط زیست پیرامونم بسیار برایم اهمیت دارد.

و اما مهمترین قسمت زندگی من یوگا است. آشنایی من با یوگا به تولد ۳۰ سالگی‌ام برمی‌گردد. روزی که نقطه عطف زندگی من بود. آن روز تمام وجودم پر از سئوالاتی در مورد چرایی و چگونگی زندگی، در مورد بودن و داشتن در زندگی بود و کلافه و خسته از همه چیز بودم. اما هدیه‌ای بسیار ارزشمند ماجرایی برایم رقم زد که موجب شد تا مسیر زندگی من به صورت کامل عوض شود. یکی از عزیزترین انسان‌های زندگی من یک تجربه به من هدیه داد. کلاس یوگا و یک مت یوگا. امروز قریب ده سال است که مت یوگا از من جدا نشده و تجربه سفر با یوگا یکی از لذت‌بخش‌ترین سفرهای زندگی من است.

یوگا به عنوان یک ابزار در سفر زندگی همراه من است. هریک از ما آنچه را که روی مت تمرین میکنیم به دنیای بیرون و زندگی روزمره خود می‌آوریم تا بتوانیم با انتخاب‌هایی آگاهانه، یک زندگی سالم و متعادل را برای خود بسازیم.

حدود ده سال است که یوگا چراغ راه زندگی من است و هر زمان که به آن نیاز داشتم مرا حمایت کرده است. تمرینات روزانه شخصی برای من بخشی تفکیک ناپذیر از زندگی و همانند نفس کشیدن برایم امری ضروری هستند تا بتوانم تعادل را در جسم، روح و روان و احساساتم برقرار کنم.

اما من اینجا چه کار می‌کنم و شما در این سرا چه خواهید یافت؟

هدف من در این سرا این هست که به شما نیز کمک کنم تا ارتباط نزدیکی با خود و تمرینات شخصی‌تان برقرار کنید و سفر زندگی را کمی متفاوت‌تر بگذرانید.

حدود ۱۰ سال به صورت جدی و مستمر در ایران سفر کردم و از هر گوشه این سرزمین چیزهایی یاد گرفتم که من رو در زندگی نرم‌تر و آرام تر کرد. حاصل این سفرها عکس‌ها و تصاویری است که در بخش حجره عکس‌بازی بخشی از آن‌ها را با شما به اشتراک می‌گذارم.

در حجره دیگری از یوگا خواهم گفت. از آنچه که تجربه کردم و در کلاس‌ها از آن صحبت می‌کنم و تجربیاتم را با دیگران به اشتراک می‌گذارم.

و در نهایت در حجره آخر از دلمشغولی‌ها و دغدغه‌هایم نسبت به زندگی و جهان پیرامونم صحبت خواهم کرد.

با معلمان بسیاری یوگا را تجربه کردم و از آن‌ها آموزش گرفتم. یک دوره مربی‌گری بین‌المللی ۲۰۰ ساعته در شیواناندا یوگا ودانتا کرالا هند گذراندم و همچنین دوره مربی‌گری ۲۰۰ ساعته در انجمن یوگا ایران. در کنار این آموزش‌های رسمی، بالغ بر ۳۰۰ ساعت دوره کمک مربیگری و مربی‌گری در کانون یوگا تهران که توسط آقای مسعود مهدوی‌پور برگزار می‌شد آموزش دیدم و برای مدت ۵ سال به عنوان کمک مربی و مربی در کانون یوگا فعالیت داشتم.

از ابتدای دوره پاندمی کووید ۱۹ (اسفند ماه ۱۳۹۸) در ایران که تعطیلی مراکز کار و فعالیت را به همراه داشت، برگزاری کلاس‌های حضوری امکان‌پذیر نبود. به همین دلیل کلاس‌های آنلاین یوگا رو راه‌اندازی کردم و امروز همچنان مشغول برگزاری کلاس‌های آنلاین آموزش آسانا یوگا هستم.

شیوه‌ای که کار می‌کنم “هاتا یوگا” یکی از شیوه‌های قدیمی یوگاست و به همان نسبتی که به تقویت و سلامت «بدن» اهمیت داده می‌شود به پرورش و مدیریت، افزایش توجه و تمرکز ذهن نیز توجه می‌شود. در واقع پنجاه درصد جسم و پنجاه درصد ذهن به کار گرفته می‌شود.