موسیقی نواحی، میراث ناملموس

چهاردهمین سالگرد زلزله بم گذشت. چهل روز هم از زلزله کرمانشاه گذشت.
در تمام این مدت تلاش کردم تا حد ممکن خبرها را رصد کنم. چه اتفاقاتی در جریان است؟ چه کمک‌هایی به مردم کرمانشاه می‌شود؟
بعد از دو هفته اول که مردم کمک‌های غیرنقدی بسیاری به کرمانشاه ارسال کردند، آرام‌آرام کمک برای بازسازی مجدد آغاز شده است. رساندن کانکس‌ها به مردم و بسیاری کارهای دیگر.
*****
چهارده سال پیش، زلزله بم ایرج بسطامی را از ما گرفت. ده سال پیش سیل در شهر بمپور سیستان و بلوچستان، شیرمحمد اسپندار را بی‌خانمان کرد و اکنون زلزله در کرمانشاه خانه‌ی فرخ یادگاری را ویران کرده است.
فرخ یادگاری نوازنده و یکی از سرپرستان گروه دالاهو است که قدمتی ۲۰ ساله دارد. اکنون او نیز چون شیرمحمد بی‌خانمان شده، سازهایش شکسته و نوازندگانی از گروهش را از دست داده است.
سئوال مهم اما این است که چنین افرادی، در این سرزمین، وقتی در هجوم ناملایمتی‌هایی از سوی طبیعت یا انسان‌ها قرار می‌گیرند، چه سرنوشتی برایشان رقم می‌خورد.
سیل و زلزله بلایای طبیعی هستند؛ خانمان برانداز. اما خانه‌مان براندازتر از آن کم‌لطفی و نادیده گرفتن مردمانی است که درگیر این اتفاق شده‌اند. هنگامی که خود توجهی به یکدیگر نداریم، آسیب‌ها جدی‌تر می‌شود. واقعیت این است که انسان‌ها از طرد شدن بیشتر از مردن هراس دارند.
موسیقی فولکلور اوضاع مناسبی ندارد. هریک از استادانی که گنجینه‌ای در درون سینه پنهان دارند، در حال رخت بربستن از این دنیا هستند و این گنجینه عظیم از بین می‌رود.
این روزها همه در حال کمک کردن به مردم زلزله‌زده کرمانشاه هستند. افراد زیادی به استان کرمانشاه سفر می‌کنند و از مردم آنجا دلجویی می‌کنند. کمک‌های نقدی و غیرنقدی انجام می‌شود.
من اما همچنان فکر می‌کنم که آیا کسی هست که مراقب زلزله نامحسوسی که در حال ویران کردن فرهنگ‌مان است، باشد. زلزله‌ای که نازنین مردمان‌مان را می‌رباید و بخشی از فرهنگ‌مان را به اعماق خاک می‌فرستد.

4 سال پیش