سفر به پای نیست

حدود ۱۵ سال پیش، رمان‌هایی خواندم که مترجم آن‌ها “محمد قاضی” بود. شاید بهتر باشد بگویم مجموعه ای از ترجمه‌های محمد قاضی را خواندم.

خیلی‌ها محمد قاضی را خوب می‌شناسند. ترجمه‌هایش را خوانده‌اند و می‌دانند که در ترجمه‌هایش چه روحی وجود دارد.

روزی یکی از دوستانم برایم تعریف کرد که شنیده “محمد قاضی” هیچ‌گاه از ایران خارج نشده است. تمام ترجمه‌هایش را با جهان‌بینی درونی که داشته انجام داده است.

فارغ از درست یا غلط بودن این سخن، چندی پیش به این فکر فرو رفتم که آیا امکان دارد کسی بدون اینکه سراسر جهان را ببیند، بینشی جهانی پیدا کند؟ این سئوال چند سالی است در گوشه‌ای از ذهنم وجود دارد و مرا به خود مشغول کرده است.

این روزها با وجود فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، تعداد بسیار زیادی از افراد را می‌توان شناخت که بسیار سفر می‌کنند. برخی هر روز در سفرند و در حالب رکورد زنی و کسب افتخارات بسیار. ۱۰ کشور، ۳۰ کشور، ۱۰۰ کشور و … .

امروز به سئوال قبلی یک سئوال دیگر هم اضافه شده. از خود می‌پرسم که مگر می‌توان در یک سفر کوتاه (یک ماه و کمی کم و بیش) یک کشور را دید، تجربه کرد و در آن عمیق شد؟

قریب یک دهه است که به مناطق مرکزی ایران سفر می‌کنم و دشت کویر مرکزی ایران را سالی چندی بار زیارت می‌کنم. اما هربار این دشت پهناور جلوه‌ای تازه از خود به من نشان می‌دهد و هنوز نمی‌توانم بگویم که این بخش از سرزمین پهناور ایران را دیده‌ام. چه برسد به مناطق دیگر ایران پهناور.

براساس آنچه امروز هستم و شناخت من نسبت به جهان پیرامونم، دیگر سفر کردن برایم به پای نیست. برای من سفر در این ایام جستجو کردن و غور کردن بیشتر در خود است. شناخت بیشتر و بیشتر خود. نزدیک ترین مکان به خود، این جسم است که باید آن را خوب شناخت و از احوالات آن آگاه شد.

امروز من جستجوگرم، نه جستجو شونده. گمان می‌کنم که آمدن هریک از ما به جهان هستی برای این است که خود را بیشتر بشناسیم. سفر کنیم به درون خود و آگاه شویم از خود.

آنگاه که به خود آمدم، خدا خواهم شد. وقتی حلاج انالحق می‌گوید، آگاهی از خود دارد و درون خود. یگانه شده است با جهان خود و به تبع آن کائنات و خداوندگار.

تو مسافری روان کن سفری بر آسمان کن

تو بجنب پاره پاره که خدا دهد رهایی

بنگر به قطره خون که دلش لقب نهادی

که بگشت گرد عالم نه ز راه پر و پایی

3 سال پیش

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.